ERLAN A. IDRISSOV                                             

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary     
of the Republic of Kazakhstan
to the USA                                                                   
 

1.  Name                                      Erlan A. Idrissov

2.  Nationality               Kazakh

3.  Date and place of birth    28 of April 1959, Karkaralinsk city, Karagandy area

4.  Education                
   
   1976-1981 - Moscow State Institute of International Relations of the MFA of  the                     USSR, international economic relations department. Studied English and Urdu
   1990-1992 - MFA of the USSR, Diplomatic Academy, international relations. Hindi and           French

5. Work experience
  
   1981-1985 - worked in Pakistan for v/o "Tyazhpromexport" of the USSR State                Committee on Economic Cooperation
   1985-1990 - MFA of the Kazakh SSR.
   1990-1992 - attended lectures in the Diplomatic Academy of the MFA of the USSR
   1992-1995 - 1 secretary of the Permanent Mission of Kazakhstan to the UN, New York
   1995-1996 - MFA of Kazakhstan - Head of the America Department; Ambassador-at-large
   1996-1997 - Assistant to the President of Kazakhstan on international issues
   January 1997 - First Vice-Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan
   October 1999 - Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan
   06.14.2002 - 07.04.2007 – Ambassador of Kazakhstan to the United Kingdom
   November 2002- July 2007 – Ambassador of Kazakhstan to the Kingdom of Norway,      Kingdom of Sweden and Ireland with residence in London
   Since July 4, 2007 Ambassador of Kazakhstan to the USA

6. Marital status  
  
   Married, wife - Nurilla A. Idrissova 1959 d.o.b.
   Son - Daniar, born on the 2nd of May, 1983.
   Daughter - Aigerim, born on the 26th of August, 1986
   Son – Alzhan, born on the 22nd of July, 1998

7. Hobbies
  
   Lawn tennis, ice-hockey, golf, horse-riding, travelling

8. Clubs
  
   The Hurlingham Club (2003); The Travellers Club (2003); The Institute of Directors (2003),        The Royal Automobile Club (2004), Hendon Golf Club (2005)